Rozwój osobisty – na czym to polega i dlaczego warto zainwestować w siebie?

22 grudnia 2022 Człowiek

​Rozwój osobisty budzi coraz większe zainteresowanie nie tylko wśród przedstawicieli młodego pokolenia, ale również osób w średnim wieku. W dobie dobrobytu ekonomicznego zaczynamy zwracać uwagę na to, czy to, jak żyjemy, gdzie pracujemy i z kim utrzymujemy relacje, rzeczywiście daje nam poczucie satysfakcji. Jeśli pojawiają się tutaj wątpliwości, to mogą mieć one związek z zaniedbaniem własnych potrzeb, zarówno emocjonalnych, jak i intelektualnych oraz społecznych. Jest to główny powód, dla którego warto zainwestować w rozwój osobisty, o czym więcej piszemy w naszym artykule.

Czym jest rozwój osobisty?

Rozwój osobisty, nazywany również samorozwojem, to nic innego jak konsekwentna praca nad sobą. Jej celem jest uwolnienie własnego potencjału do robienia ciekawszych, bardziej wartościowych rzeczy, a tym samym odczuwania większej satysfakcji życiowej i zawodowej.

W ramach tego procesu należy odkryć swoje talenty i pracować nad ich rozwijaniem, podnoszeniem swoich kwalifikacji i zwiększaniem własnej atrakcyjności na wielu poziomach – towarzyskim, zawodowym, partnerskim, rodzicielskim etc.

Istnieje wiele technik rozwoju osobistego, wybieranych w zależności od tego, jakie mamy oczekiwania i jakich efektów się spodziewamy. Do tych najpopularniejszych rozwiązań zaliczymy:

  • Coaching personalny– to technika rozwoju osobistego dedykowana każdemu, kto ma poczucie marnowania czasu, tkwienia w niekorzystnych relacjach i nie potrafi określić, czego tak naprawdę oczekuje od życia.
  • Coaching zawodowy– tutaj mamy już do czynienia z samorozwojem ukierunkowanym na czerpanie satysfakcji z pracy, czy to etatowej, czy w ramach własnej działalności gospodarczej. Z coachingu zawodowego bardzo często korzystają osoby wypalone, mające nieznośne poczucie, że robią coś, co nie ma żadnego sensu, a ich jedyną motywacją jest zarabianie pieniędzy.

Warto przy tym zaznaczyć, że rozwój osobisty może być realizowany zarówno w toku sesji indywidualnych, jak i grupowych. W grę wchodzą oczywiście także inne techniki pracy nad sobą, zaczynając od czytania mądrych książek czy brania udziału w szkoleniach.

Kiedy warto podjąć proces rozwoju osobistego?

Rozwój osobisty to naturalna propozycja dla osób, które potrzebują zmiany, mają poczucie stania miejscu, zarówno na poziomie zawodowym, jak i osobistym, co ma negatywny wpływ na ich samopoczucie. Jeśli brakuje Ci poczucia sensu, masz wątpliwości, czy Twoje życie zmierza we właściwym kierunku, a masz też głębokie przekonanie, że stać Cię na więcej, to rozważ zainwestowanie w rozwój osobisty.

Jest to również bardzo dobry wybór dla osób, które znalazły się na zakręcie i muszą podjąć bardzo ważną, wręcz życiową decyzję, co dalej. Nie chcą popełnić błędu, a nie potrafią samodzielnie określić kierunku rozwoju, wyboru ścieżki zawodowej etc.

Rozwój osobisty stanowi atrakcyjną propozycję dla każdego, kto ma wrażenie marnowania swojego potencjału. Jeśli dręczy Cię myśl, że życie przecieka Ci przez palce i nie wykorzystujesz własnego potencjału, to coaching może być najlepszą inwestycją, na jaką się zdecydujesz.

Od czego zacząć?

Ideę rozwoju osobistego można realizować na wiele sposobów. Jednym z najbardziej efektywnych jest robienie tego z pomocą zawodowego coacha, który ułatwi Ci znalezienie swoich mocnych i słabszych stron, wskazanie tych obszarów, nad którymi musisz popracować, wzmocni Twoją pewność siebie i stworzy warunki do tego, abyś był w stanie zbudować satysfakcjonujące Cię relacje społeczne, rodzinne i zawodowe.

Z profesjonalnego coachingu w Tychach możesz skorzystać w ramach projektu „Rozmowy z AHA” – dostępne są zarówno warsztaty grupowe, jak i sesje indywidualne oraz coaching zespołowy.

Pierwsza konsultacja online jest całkowicie bezpłatna i trwa 20-60 minut. Podczas tej rozmowy poznasz być może swojego przyszłego coacha, uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i przekonasz się do idei rozwoju osobistego. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej https://rozmowy-z-aha.com/.

Artykuł partnera

22 grudnia 2022 Człowiek

0 Komentarze