Nauka języka obcego w szkole, podczas zajęć indywidualnych lub w praktyce, na przykład w trakcie wyjazdów zagranicznych – każdy znajduje dla siebie najlepszą metodę, która pomaga przyswajać nowe umiejętności szybko i efektywnie. Co może bardzo pomóc w tym procesie? Oto kilka propozycji na każdy etap nauki.
Sprawdzone podręczniki do nauki języków
Osoby uczące się do matury i egzaminów, na przykład z języka angielskiego, muszą dbać o gramatykę, słownictwo, jak największą poprawność w posługiwaniu się językiem obcym. Sprawna komunikacja to czytanie, słuchanie i mówienie – tu potrzebne jest więc konkretne źródło wiedzy. Sprawdzony i ciekawie opracowany podręcznik będzie na wagę złota. Przykład? Książki z serii Live Vision dla szkół ponadpodstawowych. Podręcznik Vision 2 pozwala uczyć się gramatyki i słownictwa, ale został dodatkowo opatrzony ćwiczeniami z serii Life Skills, które pomagają wykorzystać wiedzę w życiu codziennym. Całość Vision 2 jest przejrzysta i skomponowana w taki sposób, by uczeń nauczył się nie tylko poprawnego posługiwania się językiem, ale również krytycznego myślenia i argumentowania.
Z kolei Give Me Five 3 to podręcznik, który przyda się uczniom szkół językowych i prywatnych. Nie tylko daje wiedzę i konkretne wskazówki, ale także zachęca uczniów do wspólnego konwersowania, pozwala poczuć język i posługiwać się nim w bardzo naturalny sposób. Uczy kreatywności, reagowania i angażuje. Give Me Five 3 to także specjalna aplikacja, gdzie uczniowie i nauczyciele znajdą ciekawe ćwiczenia i zabawy.
Język obcy wokół nas
Obecnie jesteśmy dosłownie otoczeni popkulturą – słuchamy muzyki, oglądamy filmy i seriale, korzystamy z mediów społecznościowych. I możemy traktować wszystkie te pola jako narzędzia do aktywnej nauki języka. Wystarczy zmienić ustawienia, wyłączyć lektora, wsłuchiwać się, wyłapywać konteksty. To metoda polecana przez wielu nauczycieli i pedagogów.
Czytanie w języku obcym
Kolejna nieoceniona pomoc dydaktyczna, która daje jednocześnie mnóstwo frajdy – wystarczy wziąć do ręki ulubioną powieść, ale nie w języku polskim, a w oryginale. Zapewne szybko zorientujecie się, że niektóre fragmenty nie sprawiają wam żadnego kłopotu, a inne wymagają przetłumaczenia słówek lub nawet całych zdań. Warto czytać książkę na spółkę z kimś, kto również uczy się języka. Wspólnie wymieniajcie się uwagami i rozpracowujcie językowe zawiłości.
Podróże zagraniczne
Wakacyjne wyjazdy za granicę to idealna okazja, by ćwiczyć język w praktyce. Postarajcie się wykorzystywać każdą możliwą sposobność: konieczność poradzenia sobie w hotelowej recepcji, zamówienia jedzenia w restauracji, zdobycia informacji na dworcu czy lotnisku. Dzięki temu podręcznikowa wiedza ożyje, a wy zyskujecie dodatkowy, przyspieszony kurs językowy!
Fiszki do nauki języków obcych
O słynnych fiszkach słyszał chyba każdy, kto próbował uczyć się języka obcego. To metoda polegająca na stworzeniu specjalnych karteczek ze słownictwem (lub całymi wyrażeniami). Ponieważ fiszki są niewielkie i poręczne, można je nosić ze sobą cały czas i dokształcać się w dowolnym miejscu i czasie.
Podcasty i kanały YouTube o nauce języka obcego
Rynek płatnych i bezpłatnych podcastów rośnie bardzo szybko. Wielu nauczycieli i native speakerów nagrywa swoje audycje, w których radzą, jak uczyć się języka, jak przyswajać słownictwo, a także udostępniają ciekawe materiały edukacyjne. Podobne treści możecie znaleźć na przykład na YouTube. Warto wykorzystać Internet do tego, by zdobywać wiedzę!
Gry w języku angielskim
Jeżeli kochacie gry komputerowe, to pamiętajcie, że dają one możliwość bardzo efektywnej nauki języka obcego. Starajcie się więc skupić również na tym aspekcie, gdy będziecie miło spędzać czas. To naprawdę działa!
Artykuł partnera
Zostaw komentarz