Książki - ciekawostki. Czego jeszcze możemy dowiedzieć się o lekturach?

17 września 2019 Książki

Każdy z nas, chcąc nie chcąc codziennie spotyka się z książkami. Ale one nie kończą się na jedynie autorze, tytule i treści. O książkach możemy dowiedzieć się dużo więcej, a oto kilka z tych ciekawostek.

Nieco statystyki

Według Biblioteki Narodowej w 2017 roku 38% polaków przeczytało chociaż jedną książkę, a 9% 7 i więcej. Więcej o sytuacji czytelnictwa w Polsce przeczytać można tutaj: https://skupszop.pl/blog/ile-czytaja-polacy.

Z kolei Indeks World Culture Score sprzed czterech lat podaje, iż średnio przeciętny polak poświęca 6 godzin i 30 minut tygodniowo na czytanie. Taka była też średnia na świecie. Należy jednak pamiętać, że średnia to nie mediana! Mimo wszystko,  dla porównania, w kraju, który znalazł się na pierwszym miejscu - Indiach, przeciętny mieszkaniec poświęca na lekturę 10 godzin i 42 minuty. To ponad 4 godziny tygodniowo więcej niż w Polsce! Jednak i tak wypadliśmy lepiej niż Anglia, gdzie czyta się niewiele ponad pięć godzin w tygodniu, czy Ameryka gdzie jest to niecałe sześć godzin.

Odrobina historii

Mimo, iż mówi się, że to Jan Gutenberg w 1450 roku, w rzeczywistości prawda wygląda inaczej. Już ok. 2400 p.n.e. Egipcjanie powielali znaki za pomocą stempli, które odciskano w glinianych tabliczkach, przed wypaleniem. Z kolei pierwsze druki drzeworytnicze pochodzą z VII wieku, z Chin. Później, w VIII wieku na dalekim wschodzie stworzony został najstarszy drukowany tekst na świecie - buddyjski zwój z zaklęciami, datowany na 704–751 rok. Do tego już w 1107 roku, w Chinach, wynaleziony został druk kolorowy.

Pierwsze książki po polsku powstały w XIV wieku.

Po raz pierwszy zaczęto numerować strony w XVI wieku.

Po 1450 roku zaczęto używać kropki do oddzielania zdań, a przecinki poczęły pojawiać się na przełomie XV i XVI wieku.

Maszyna do pisania została wynaleziona w 1867 roku, przez Christophera Latham'a Sholes'a. Miała wówczas napęd pedałowy, gdyż inspirowana była maszyną do szycia, a jej pierwotym zadaniem miało być numerowanie stron.

Pierwszą książką napisaną na maszynie były "Przygody Tomka Sawyera".

Pierwsza seria kieszonkowych książek pojawiła się w Anglii w 1935 roku i była wydawana przez wydawnictwo "Pingwin".

Pierwszy ebook -  Index Thomasticus - powstał prawdopodobnie pod koniec lat 40 ubiegłego wieku i zawierał notatki prac Tomasza z Akwinu. Jego autorem był włoski jezuita Roberto Busa.

Pierwszy projekt e-czytnika pochodzi z 1935 roku. Przypominał wówczas filmowy rzutnik. Jego autorem był Bob Brown, a urządzenie nazwał "The Readies"

Szczypta sensacji

"Władca Pierścieni" J.R.R. Tolkiena został napisany na maszynie, za pomocą jedynie dwóch palców.

Trzy najczęściej czytane książki na świecie to Biblia, Czerwona książeczka Mao Tse-Tunga, oraz... seria Harry Potter!

Najmniejsza książka na świecie powstała w 1976 roku w Polsce. Był to egzemplarz "Alfabetu Łacińskiego" o wymiarach 1 x 0,8mm, a jego autorem był Zygmunt Szkocny. Z kolei największy tom na świecie powstał w USA, w stanie Colorado. Jego wymiary wynosiły 2,74m x 3,07m.

w 2007 roku Stephen King, podczas wizyty w Australijskie księgarni, wpadł w twórczy szał i zaczął pisać na wszystkim co miął pod ręką. Uznano go wtedy za wandala.

Najczęściej strona, na której czytelnik porzuca czytanie danej książki to strona 18.

Z powodu mówiących zwierząt "Alicja w Krainie Czarów" została zakazana w Chinach. 

Książka, najczęściej zgłaszana w Stanach jako „obrażająca uczucia religijne" to Harry Potter.

Z Polski pochodzi autor największej ilości powieści (ponad 600), czyli Józef Ignacy Kraszewski, oraz najszybciej czytający człowiek na świecie - Mateusz Jabłoński, który potrafi przeczytać 110 tys. słów w minutę.

A to wszystko to jedynie niewielka część informacji i ciekawostek o książkach. Niech zatem nikt nigdy nie myśli, że książka to jedynie jej treść, autor i tytuł, bo to też historia naszego świata i ukryte źródło informacji, które zadziwić mogą całe społeczeństwo.

Artykuł sponsorowany

17 września 2019 Książki

0 Komentarze