4 najczęstsze pytania o szkła kontaktowe

22 czerwca 2022 Człowiek

Wady wzroku to częsta dolegliwość wielu ludzi. Osiągnięcia współczesnej medycyny pozwalają jednak sobie z nimi poradzić. Gdy pogorszy się widzenie, mamy możliwość zastosowania pomocy optycznych, które w sposób całkowicie nieinwazyjny zniwelują kłopoty ze wzrokiem. Do pewnego czasu najczęściej praktykowaną metodą wyrównywania zaburzeń refrakcji i akomodacji oka było noszenie okularów. Dziś coraz częściej i chętniej zastępujemy je szkłami kontaktowymi – cienkimi, zaokrąglonymi soczewkami osadzanymi bezpośrednio na rogówce oka. Co warto wiedzieć na temat szkieł kontaktowych? Oto cztery najczęściej zadawane pytania o soczewki wraz z odpowiedziami.

Jakie wady wzroku można korygować soczewkami?

Za pomocą szkieł kontaktowych można skutecznie wyrównywać najpowszechniejsze wady refrakcji. Ta metoda korekcji sprawdzi się zarówno w przypadku krótkowzroczności (miopii) i nadwzroczności (hyperopii), jak i astygmatyzmu (niezborności) czy nawet prezbiopii (starczowzroczności). Soczewki może nosić praktycznie każdy – producenci nie wprowadzają tutaj żadnych ograniczeń wiekowych.

Jak prawidłowo dopasować szkła kontaktowe?

Aby znaleźć rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb powinniśmy w pierwszej kolejności skonsultować się ze specjalistą. Profilaktyką i pomiarami refrakcji oraz korekcją wad wzroku przy pomocy soczewek lub okularów zajmują się optometryści. Specjalista sprawdzi stan zdrowia Twoich oczu i wykona wszelkie potrzebne badania, by na tej podstawie określić, jakie soczewki będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie. Podczas dokonywania pomiarów optometrysta ustali dokładne parametry, jakie powinny mieć Twoje szkła. Najprościej wygląda sytuacja w przypadku krótko- i nadwzroczności, natomiast astygmatyzm i starczowzroczność wymagają nieco rozszerzonych badań. Gdy będziesz już wiedział, jakich soczewek używać, pozostaje wybór odpowiedniego modelu. Soczewki dzielą się na dwie kategorie pod względem kryterium częstotliwości ich wymiany: jednodniowe oraz wielokrotnego użytku (miesięczne, dwutygodniowe). Jeśli nie wiesz, jak wybrać soczewki kontaktowe, zwróć uwagę na swoje potrzeby. Przede wszystkim spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki typ szkieł spełni Twoje oczekiwania. Jeśli chcesz nosić soczewki na przemian z okularami, wygodnym rozwiązaniem mogą być wersje jednodniowe. Jedną z ich największych zalet jest to, że wyrzuca się je tego samego dnia. Natomiast modele wielokrotnego użytku sprawdzą się u osób noszących soczewki na stałe. Takie szkła trzeba regularnie czyścić przy pomocy płynów pielęgnacyjnych i przechowywać w specjalnym pojemniczku.

Jak założyć i zdjąć soczewkę?

Zawsze przed kontaktem z soczewkami należy umyć dłonie (najlepiej mydłem antybakteryjnym) i wytrzeć je papierowym ręcznikiem. Wiele osób początkujących nie wie, jak zakładać soczewki i jakie czynności należy w kolejności wykonać. Tymczasem aplikacja szkieł kontaktowych jest bardzo prosta – wystarczy nabrać trochę wprawy. Wyjętą z opakowania soczewkę umieszczamy na palcu wskazującym prawej lub lewej ręki. Środkowy palec tej samej ręki przykładamy w pobliże dolnych rzęs i odciągamy powiekę. Palcami drugiej dłoni delikatnie odciągamy i przytrzymujemy górną powiekę. Soczewkę umieszczamy na rogówce, a po nałożeniu powoli odsuwamy palec wskazujący. Czy proces ten wiąże się z bólem? Nie, ponieważ soczewka nie przylega bezpośrednio do tkanki, lecz „unosi się” na filmie łzowym pokrywającym powierzchnię oka.

Czy na soczewki kontaktowe potrzebna jest recepta?

Po przeprowadzonym badaniu wzroku optometrysta powinien wręczyć Ci receptę na soczewki z konkretnie przepisanymi zaleceniami odnośnie parametrów szkieł kontaktowych. Znajdziesz na niej od 3 do 7 wartości, odnoszących się do poszczególnych właściwości i cech soczewek. Receptę otrzymasz też od okulisty jeśli to właśnie do niego udałeś się na badanie wzroku pod kątem dopasowania szkieł lub okularów. Dla wielu osób szczegółowe zapisy na recepcie mogą wydawać się na pierwszy rzut oka nieco skomplikowane. W rzeczywistości rozpoznanie poszczególnych oznaczeń jest bardzo proste. Zatem jak odczytać wadę wzroku z recepty od optometrysty lub okulisty? To naprawdę bardzo łatwe. Oznaczenia OL i OP wskazują na parametry dla oka lewego i oka prawego. Jeśli masz miopię, oznacza to, że moc soczewek będzie zapisana jako „minus”. Natomiast jeżeli zdiagnozowano u Ciebie hyperopię, specjalista zapisze wartości „plusowe”. Pamiętaj, że recepta na soczewki kontaktowe to NIE TO SAMO co recepta na okulary! Nie jest też wymagana recepta, byś mógł kupić dane soczewki kontaktowe. To raczej podpowiedź jakie parametry ma Twoja wada wzroku, niż obowiązkowy dokument uprawniający do zakupu soczewek. Pod tym względem Polska różni się m.in. od Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych, gdzie bez recepty nie kupisz soczewek kontaktowych.

Artykuł partnera

22 czerwca 2022 Człowiek

0 Komentarze