Okulary do pracy przy komputerze - kiedy są potrzebne i czy pomagają?

14 stycznia 2019 Człowiek

Praktycznie nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez komputera, który dla niektórych jest podstawowym narzędziem pracy, a dla innych źródłem rozrywki. Statystyki pokazują, że przeciętny Polak może przed komputerem spędzić nawet 10 godzin dziennie (są jednak tacy, dla których odejście od komputera okazuje się być niesamowitą trudnością). Używamy komputera przez osiem godzin dziennie w pracy biurowej, a potem wracamy do domu i zasiadamy przed monitorem przejrzeć posty znajomych na Facebooku lub obejrzeć kilka odcinków kolejnego sezonu naszego ulubionego serialu. Musimy przy tym wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że ciągłe wpatrywanie się w monitor może bardzo źle wpływać na nasze oczy. Jakie są skutki nadmiernego spędzania czasu przed komputerem i jak możemy zadbać o swój zmysł wzroku, który powinien nam służyć przez wiele lat?

Wpływ monitorów na nasz wzrok

Wpatrując się w monitor mamy wzrok utkwiony przez długi czas w jednym miejscu. Być może nie zdajemy sobie sprawy z tego, ale nasze oko składa się z dużej ilości połączonych ze sobą mięśni, które umożliwiają nam swobodne poruszanie gałkami ocznymi. Ciągłe wpatrywanie się w jeden punkt może zatem spowodować problem z akomodacją oka, a co za tym idzie z ostrością widzenia. Jeżeli cały czas korzystamy z monitorów,  to może to wpłynąć na pojawienie się tak zwanego zespołu suchego oka. Podczas używania komputera rzadziej mrugamy, a to wpływa na zmniejszenie tak ważnego nawilżenia oka. Musimy też  pamiętać o tym, że odległość naszej twarzy od monitora komputera powinna wynosić od 40 cm do 75 cm (zgodnie z przepisami BHP).

okulary do komputera

Jakie okulary wybrać do pracy przy komputerze?

W przypadku długich godzin spędzonych przed komputerem powinniśmy szczególnie zadbać o swój wzrok. Bardzo dobrym pomysłem może się okazać zakup specjalnych okularów, które będą przeznaczone tylko do komputera. Oczywiście ich kupno powinno być skonsultowane z lekarzem okulistą. Nawet jeżeli nie mamy wady wzroku, to taka inwestycja może ochronić nasze oczy. Są to specjalne okulary, tak zwane zerówki, które nie korygują wady wzroku, natomiast szkła są wyposażone w specjalne antyrefleksy i filtry antyelektrostatyczne, które mają za zadanie ochronić nasze oczy przed promieniowaniem monitorów. Powłoka antyrefleksyjna ma za zadanie eliminować męczące dla naszych oczu odblaski świetlne, natomiast druga powłoka chroni nasz zmysł wzroku przed promieniowaniem elektrostatycznym. Warto zainwestować w takie okulary, zwłaszcza w przypadku pracy przed starszymi monitorami.

Jeżeli nosimy okulary na stałe, to tym bardziej powinniśmy zainteresować się ochroną oczu przed szkodliwym działaniem monitorów komputerowych. Warto w takim przypadku porozmawiać z okulistą, który pomoże nam dobrać odpowiednie szkła. Okuliści podkreślają, że nasze oczy bardzo szybko się męczą i psują od monitorów, dlatego nawet jeżeli mamy zdrowe oczy, to powinniśmy zadbać o nie. Profilaktyka jest tutaj bardzo ważna i może wpłynąć na stan naszego wzroku na stare lata, chociaż prawdopodobnie teraz nie zdajemy sobie z tego sprawy.

14 stycznia 2019 Człowiek

0 Komentarze