Soczewki kontaktowe – na dzień, miesiąc czy na imprezę?

14 lipca 2022 Człowiek

Na soczewki kontaktowe decyduje się coraz więcej osób. Część z nich chce uzyskać większy komfort, niż w przypadku noszenia okularów, część po prostu nie lubi swojego wizerunku w nich, a niektórzy tenże wizerunek chcą zmienić właśnie dzięki soczewkom. Rynek szkieł kontaktowych jest na tyle szeroki i bogaty, że faktycznie każdy z nich może uzyskać oczekiwany efekt.

Najpopularniejsze ? Soczewki na miesiąc

Soczewki kontaktowe można dzielić na różne typy czy rodzaje, w zależności od wybranego kryterium. Może to być wada wzroku, rodzaj materiału, stopień uwodnienia, jednak najbardziej klasyczny jest podział ze względu na okres, przez jaki dana soczewka może być noszona.

Soczewki miesięczne są tutaj najbardziej popularne, z uwagi nie tylko na komfort użytkownika, ale też kwestie ekonomiczne. Ich użytkowanie, w przeliczeniu na ilość par soczewek potrzebnych na rok, jest po prostu najtańsze i przy tym wcale nie musi być droższe niż okulary!

Soczewki miesięczne, zgodnie ze swoją nazwą, mogą być używane przez miesiąc (30 dni) od daty otwarcia opakowania. Wyróżnić możemy ich dwa typy. Soczewki miesięczne dzienne zakłada się rano i zdejmuje wieczorem. Miesięczne całodobowe zaś można nosić przez kilka dni bez przerwy, nie zdejmując ich nawet na czas snu. Niezależnie od trybu noszenia zawsze po zdjęciu należy je przemyć specjalnym płynem pielęgnacyjnym i umieścić w pojemniczkach zawierających go do następnego założenia. Takie zabiegi nie są konieczne, jeśli wybierzemy:

Soczewki na jeden dzień

Soczewki jednodniowe uważane są za najbardziej przyjazne dla oczu. Wykonuje się je z miękkiego, delikatnego materiału, co sprawia, że mogą być noszone nawet w przypadku części chorób oczu czy alergii, wykluczających modele miesięczne. Tu zasada używania jest bardzo prosta. Soczewki są zakładane rano, noszone przez cały dzień do wieczora (12-15 godzin), a po zdjęciu wyrzucane. Takie rozwiązanie stanowi także bardzo dobrą alternatywę dla okularów korekcyjnych. Soczewki jednodniowe można bowiem zakładać np. na czas treningu na siłowni, meczu, aktywności fizycznej. Osoby noszące okulary korekcyjne dobrze wiedzą, że lubią się one zsuwać pod wpływem potu czy gwałtownych ruchów, a przy niektórych dyscyplinach ich noszenie jest po prostu niebezpieczne.

Z uwagi na konieczność codziennej wymiany soczewek są one droższe niż modele miesięczne. Szukając odpowiedniego dla siebie modelu, warto przejrzeć ranking soczewek jednodniowych, a chcąc ograniczyć koszty „polować” na okazje w internetowych sklepach z pomocami optycznymi.

I soczewki na imprezę

Impreza ze znajomymi czy koncert to również dobry moment, aby zamiast okularów założyć soczewki jednodniowe. Można jednak iść krok dalej i sięgnąć po kolorowe soczewki kontaktowe. To rozwiązanie, które zmienia barwę oczu, chociaż oczywiście nie zmienia sposobu widzenia świata. Soczewki kolorowe przeznaczone są zresztą, co warto wiedzieć, również dla osób z okiem miarowym, czyli bez wad. Nie mają wtedy mocy optycznej i służą jako zerówki kosmetyczne. Efekt ich noszenia jest bardzo ciekawy. Zmiana koloru może być subtelna, na zasadzie pogłębienia naturalnej barwy, albo diametralna – gdy oczy zupełnie zmieniają kolor. To jednak nie koniec, bo największe wrażenie robią soczewki we wzory. Jednolicie białe, czarne czy czerwone albo też z pionową źrenicą, okiem smoka czy pokrytym geometryczną siateczką. Pojawienie się w takich soczewkach na imprezie na pewno spotka się z mocnym zainteresowaniem.

Artykuł partnera

14 lipca 2022 Człowiek

0 Komentarze