Zaskakujące życie kości

5 października 2018 Człowiek

Szkielet i budujące go kości przez długi czas były uznawane jako mało zaskakujący narząd, który został już bardzo dobrze poznany. Tymczasem jednak, najnowsze badania ujawniły zupełnie nowe oblicze tejże tkanki.

Okazało się, że wiedzie ona bardzo dynamiczne życie:

  • jest w ciągłym kontakcie z innymi organami
  • reguluje metabolizm
  • podlega ciągłej przebudowie

Wszystko to dzieje się bez naszej świadomości.

Bez kości nasze ciało przypominałoby worek z organami. To one chronią nasze narządy wewnętrzne i stanowią przyczepy mięśni. Po narodzeniu mamy ich około 270, z czasem jednak łączą się ze sobą i u osób dorosłych występuje już tylko 206 kości. Różnią się one kształtem i wielkością, a także funkcjami pełnionymi w ciele. Najdłuższą z kości jest udowa, a najmniejszą strzemiączko w uchu wewnętrznym o długości 3mm.

Kość to heterogenna struktura, zbudowana z kilku rodzajów tkanek. Bazą jest oczywiście tkanka kostna, ale oprócz niej znajdziemy także tkankę chrzęstną, szpik kostny i tkankę tłuszczową. Wszystko to jet pokryte okostną - unerwioną i unaczynioną tkankę, która wywołuje ból po uderzeniu, ale także tworzy nową kość po złamaniu.

Dzięki wewnętrznej strukturze przypominającej plaster miodu, tkanka staje się sztywna i wytrzymała, jednocześnie pozostając lekką.

kości

Pożeracze kości

Kości są niezwykle dynamicznymi strukturami. Stale się przebudowują, rozpuszczając stare tkanki i budując nowe. Tak właśnie wygląda proces, dzięki któremu kości rosną w ciągu naszego życia, a złamania się zrastają. Najważniejsze w tym wszystkim jest utrzymanie balansu pomiędzy procesem rozpadu i odbudowy. Jeśli będzie on zachwiany, wtedy może to być problematyczne dla naszego organizmu.

Osteoklasty to specjalne komórki, które "pożerają" kości. Przypominają nieco znane z mórz i oceanów meduzy. Mają owalny kształt i posiadają wiele wypustek, którymi wgłębiają się w pory w kościach i powodują ich rozpad. Po "spożyciu" kości łączą się one z tworzącymi nowe kości komórkami - osteoblastami. W taki sposób inicjuje się proces budowy nowej tkanki kostnej.

Zdarza się jednakże, że komórki wyrwą się spod kontroli i rozregulują swoje działania. Metabolizm kości zostaje wtedy zaburzony i może dojść do wielu nieprzyjemnych chorób, takich jak np. osteoporoza.

W kolejnych punktach przedstawimy wpływ przestrzeni kosmicznej na osteoporozę, związek między osteoklastami i zapaleniem stawów, a także mnóstwo innych ciekawych rzeczach o materiałach budowy kości i porozumiewaniu się tkanki kostnej z innymi komórkami organizmu.

5 października 2018 Człowiek

0 Komentarze