Komu przydadzą się druki akcydensowe?

24 lutego 2020 Technologie

Choć sam termin druki akcydensowe może wydawać się nam dość tajemniczy, często można usłyszeć, że pełnią one ważną rolę zarówno w naszym życiu prywatnym, jak i zawodowym. Składają się na nie ulotki, druczki pocztowe, wizytówki i szereg innych druków wykorzystywanych choćby podczas prowadzenia dokumentacji. Jeśli firma ma sprawnie funkcjonować, musi dokonywać ewidencji pewnych danych, jeśli zaś ewidencja ta ma być staranna, obecność specjalnych druków wydaje się znaczącym ułatwieniem. Oczywiście, chcąc korzystać z druków akcydensowych, należy najpierw zapoznać się z możliwościami, jakie stwarzają.

Poznaj rodzaje druków akcydensowych

Druki akcydensowe są dzielone na wiele grup, najbardziej popularny, a przy tym w największym stopniu uzasadniony wydaje się jednak ich podział na dwie kategorie o podstawowym znaczeniu. W tym kontekście możemy więc mówić o drukach o charakterze informacyjnym oraz o tych, które wydają się niezbędne podczas pracy. Te ostatnie zwykle kojarzymy przede wszystkim z pracą biurową, kancelaryjną oraz urzędową, musimy jednak pamiętać o tym, że drukami akcydensowymi są również bilety komunikacji miejskiej, blankiety pocztowe oraz różnego rodzaju formularze. Dokonując skrótowego opisu powinniśmy więc zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że dzięki tej grupie druków możemy sprawnie załatwiać formalności, jakie spoczywają na naszych barkach.

Druki akcydensowe o charakterze informacyjnym powstają z kolei po to, aby możliwe było przekazywanie za ich pomocą istotnych komunikatów. W tym kontekście można przy tym mówić zarówno o afiszach i prospektach, jak i o ulotkach. Mamy z nimi do czynienia praktycznie na każdym kroku, jeszcze częściej niż z drukami wykorzystywanymi w biurach i urzędach. Czekają na nas w restauracjach, na spotkaniach biznesowych i w sklepach stanowiąc kategorię o wyjątkowo dużym stopniu zróżnicowania. 

Druki kadrowe i ich specyfika

Druki kadrowe stanowią szczególnie duży odsetek druków akcydensowych. Są one skierowane przede wszystkim do osób zawodowo zajmujących się księgowością i rachunkowością, choć chętnie korzystać będą z nich również pracownicy działu HR. To właśnie za ich pomocą w łatwy sposób można przeprowadzić ewidencję czasu pracy i sporządzić listę obecności. Pomagają także w sporządzaniu umów z pracownikami, gdy bowiem pracowników jest wielu, samo przygotowywanie umów z nimi jest czynnością wyjątkowo czasochłonną.

Druki kasowe i księgowe

Chcąc wskazać na druki akcydensowe o szczególnie dużym znaczeniu, nie można zapomnieć także o drukach kasowych i księgowych. To właśnie one rozwiązują problem prowadzenia dokumentacji odnoszącej się do stanu finansów w firmowej kasie. Same nie zastąpią skrupulatnej księgowej, z pewnością przyczynią się jednak do tego, że będzie ona miała znacznie mniej pracy. Obecnie mamy do czynienia z dziesiątkami ich rodzajów, z pewnością jednak najbardziej przydatne są te z nich, które odpowiadają za przygotowanie firmowego sprawozdania finansowego. Za pomocą specjalnych druków można również zautomatyzować proces wystawiania poleceń przelewów oraz dowodów wpłat, a także system faktur i rachunków.

Jak uzyskać druki akcydensowe?

Najbardziej klasyczne druki akcydensowe są dostępne w każdej chwili w dziesiątkach drukarń, w tym również w drukarniach cyfrowych. Jeśli jednak zależy nam na drukach spersonalizowanych, również nie musimy obawiać się o to, że ich stworzenie będzie skomplikowane. Wiele firm pozwala swoim klientom na samodzielne stworzenie szablonu, jeśli zaś zadanie to okazuje się trudne, można liczyć na profesjonalną pomoc.

24 lutego 2020 Technologie

0 Komentarze