Ucząc się systematycznie oszczędzimy sobie przede wszystkim stresu, który objawia się przed egzaminem. Dodatkowo udowodniono, że wiedza zdobywana w sposób regularny utrwala się na dłużej, nawet na kilkanaście lat.
Wiele osób uważa, że nauka systematyczna pochłania bardzo dużo naszego czasu. Warto jednak pamiętać, że pod presją czasu uczenie może być bardzo mało efektywne. Najbardziej optymalne, a napewno zadowalające efekty da nam codzienna, systematyczna nauka, nawet jeżeli trwa maksymalnie 15 minut. Przyswajając codziennie stosunkowo małe porcje materiału, trenujemy dodatkowo pamięć oraz umiejetność szybkiego łączenia faktów. Kiedy mózg już przyzwyczai się do takiego rodzaju pracy, zapamiętywanie informacji stanie się o wiele prościej.
Jak wiec nauczyć się organizacji nauki i systematycznego przyswajania materiału? Poniżej znajdują się wskazówki, które sprawią, że nauka bedzie mniej czasochłonna i znacznie bardziej efektywna.
Najważniejszym punktem jest odpowiedni plan pracy i dobra organizacja. To umożliwia monitorowanie postępów na każdym etapie pracy oraz gwarantuje jasny pogląd na kolejne etapy pracy. Nie warto jednak być w tej kwestii dla siebie zbyt surowym. Należy w przybliżeniu przewidzieć jakiego materiału jesteśmy w stanie nauczyć się w ciągu jednego dnia.
Przerwy są także istotną kwestią jesli chodzi o efektywną naukę. Mózg człowieka wymaga czasu na przetworzenie przyswojonego materiału. Pomiędzy etapami nauki należy wiec robić sobie odpowiednio długie przerwy. Nie zapominajmy też o komfortowym śnie i odpowiednim wypoczynku pozwalającym odetchnąć i przygotować się do kolejnych porcji nauki.
Systematyczność to podstawa. Kiedy już mamy ułożony plan pracy należy przyłożyć się do regularności przyswajania materiału. Pomoc w tym może np. ustalenie konkretnej godziny rozpoczęcia nauki. Możemy na nią poświęcić dziennie jedynie 15 minut, jednak istotne, by działać codziennie. Po krótkim czasie wejdzie nam to w nawyk i będzie zupełnie naturalne.
Nagradzanie się jest niezwykle ważne po każdym, nawet małym, osiagnietym celu. Mogą być to zakupy, ulubiona przekąska, zabawa, wyjście ze znajomymi. Po prostu to, co najbardziej lubimy. Spowoduje to, że nauka będzie kojarzyła nam się z czymś niezwykle przyjemnym.
- Wyrobienie w sobie nawyku systematyczności z pewnością może zaowocować nie tylko w nauce ale również w odnoszeniu sukcesów w życiu zawodowym. Wytrenowana pamięć, odpowiednio ćwiczona, posłuży nam przez wiele długich lat.
Zostaw komentarz