Dlaczego infografiki są tak skuteczne w pozyskiwaniu wiedzy?

7 lutego 2022 Efektywna nauka

Niezależnie od tego czy chodzimy do szkoły, na uczelnie, czy etap edukacji jest już daleko za nami, nauka towarzyszy nam przez całe życie. W związku z tym nieustannie poszukujemy coraz bardziej skutecznych metod, aby szybciej i efektywniej pozyskiwać wiedzę. Z uwagi na to, każdy z nas ma swój ulubiony i sprawdzony sposób, który chętnie wykorzystuje. Dla jednych to fiszki będą najlepszym rozwiązaniem, dla innych oglądanie materiałów wideo, a dla jeszcze innych słuchanie nagrań audio. Ucząc się, często wykorzystujemy również mapę myśli, która graficznie pozwala nam na zapamiętanie kluczowych informacji. Wszystko to ma jednak jeden cel. Wybierając metodę nauki bierzemy również pod uwagę czas jaki należy spędzić nad daną partią materiału, aby dobrze przygotować się do sprawdzianu. Niestety często zdarza nam się robić to na ostatnia chwilę, dlatego nasze możliwości są dość ograniczone. Z tego powodu, warto zaznajomić się z jedną z najlepszych metod szybkiego zapamiętywania. Mowa tutaj o infografikach, które możesz znaleźć na licznych stronach internetowych zawierających materiały edukacyjne. Natomiast jeśli tylko chcesz, zawsze możesz samodzielnie je stworzyć. Czym są i na jakie korzyści z ich wykorzystania możesz liczyć?

Czym są infografiki?

Już samo pojęcie „infografika” jest nam w stanie wiele powiedzieć. Najprościej mówiąc jest to połączenie dwóch słów „informacja” oraz „grafika”, co jeszcze bardziej przybliża cel jaki przyświeca tej formie przedstawiania danych. Podstawą tej metody nauki jest wizualne przedstawienie jakiś konkretnych informacji. Z pewnością nie jest to coś co się czyta, powiedzielibyśmy, że raczej służy do przeglądania. Bardzo często spotkamy się z prezentowaniem w ten sposób danych statystycznych czy wykresów w kontekście jakiegoś wybranego tematu. To właśnie graficzne ich przedstawienie pozwala na łatwiejsze i dłuższe zapamiętanie. Oprócz tego, na infografikach znajdziemy również rozmaite obrazki czy ikony, które w atrakcyjny i prosty sposób są pokrótce omawiane.

Jakich korzyści możemy oczekiwać ?

Wiemy już czym są infografiki oraz co możemy na nich znaleźć, czas zatem przejść do tego jakie właściwie korzyści płyną z ich wykorzystania w zgłębianiu wiedzy. Bez wątpienia świetnie sprawdzą się u grupy osób, które określamy wzrokowcami. W związku z tym, że stanowią większość społeczeństwa, możliwe, że również i Ty nim jesteś. Główną zaletą tej metody jest lepsze i szybsze przyswojenie wiedzy. Dzięki obrazkom, wykresom czy innym stosowanym formom można w przystępny sposób zaprezentować szczegółowe dane, które czytane z kartki papieru mogą wydawać się nużące i trudne do spamiętania. Przedstawiane są na nich skomplikowane procesy czy zjawiska, które dzięki wizualnemu schematowi są możliwe do łatwego zrozumienia. Infografiki świetnie sprawdzą się, kiedy przyjdzie czas na powtórzenie materiału do sprawdzianu czy egzaminu. Właśnie z tego powodu nieustannie zyskują na popularności i niejedna platforma edukacyjna chętnie z nich korzysta.

Jak zrobić dobrą infografikę?

To, co odróżnia infografikę od innych form przedstawiania informacji to sposób ich wykonania. I to właśnie on gwarantuje możliwość tak efektywnego zapamiętywania nawet bardzo zawiłych procesów czy szczegółowych danych. Natomiast wszystko zależy również od sposobu jej wykonania, ponieważ nieodpowiedni może wprowadzić więcej chaosu niż jest to tego warte. Jeżeli planujesz samodzielne ich przygotowanie warto w pierwszej kolejności zebrać wiedzę, która ma zostać na niej zawarta. Wybierz z niej słowa kluczowe i poszukaj sposobów na to, aby jakąś część z nich zastąpić grafikami. Nie zapomnij o odpowiednim pogrupowaniu informacji, aby nie wkradł Ci się bałagan. Następnie rozpocznij projektowanie. Jednak, jeżeli nie czujesz się na siłach, żeby wykonać to na własną rękę, dobrym sposobem będzie platforma edukacyjna, gdzie otrzymasz gotowe infografiki.

7 lutego 2022 Efektywna nauka

0 Komentarze