Jak wybierać zeszyty szkolne?

17 września 2019 Efektywna nauka

Bez względu na to, do której klasy uczęszcza uczeń i jak wygląda poziom jego zaangażowania w naukę, trudno wyobrazić sobie, aby wybrał się do szkoły bez przynajmniej jednego zeszytu w plecaku. Zeszyty szkolne to jeden z najważniejszych elementów wyprawki osoby uczącej się. Warto więc zadać sobie pytanie o to, na co zwracać szczególną uwagę podczas ich kompletowania.

Linie, kratka, a może pięciolinia?

Zeszyty szkolne są przygotowane do tego, aby zapełnił je uczeń, nie oznacza to jednak wcale, że ich zawartość nie ma znaczenia. W młodszych klasach szkoły podstawowej najczęściej kupuje się zeszyty w trzy linie. Na ich kartkach zwykle nie można zapisać imponującej ilości informacji, zeszyty takie charakteryzują się jednak tym, że pozwalają ćwiczenie sztuki ładnego pisania. Korzystanie z nich sprawia, że można doskonalić zarówno kształt kolejnych liter, jak i połączenia między nimi. Linie są przy tym dość duże, co sprawia, że nawet osoby uczące się dopiero czytania nie mają problemu z rozszyfrowaniem powstających w ten sposób zapisów. Zwykle już w drugiej klasie szkoły podstawowej odchodzi się jednak od trzech linii na korzyść jednej. Zeszyty w linie mają od 32 do 96 stron, jeśli więc uczeń nie ma tendencji do zostawiania ich w nieoczekiwanych miejscach, jeden może służyć mu przez cały rok.

Zobacz ofertę zeszytów szkolnych w sklepie Alibiuro.pl >>

Zeszyty takie sprawdzają się jednak przede wszystkim na lekcjach języka polskiego. Na innych zajęciach poza pisaniem ważne jest również szkicowanie, nanoszenie schematów i wykresów. W takim przypadku zeszyty w kratkę są o wiele bardziej praktyczne. Dzięki czytelnym podziałom dość łatwo można przerysować nawet skomplikowane schematy, kratki ułatwiają przy tym odczytanie zarówno liter, jak i liczb. Zeszyty w kratkę mają od 16 do nawet 160 kartek. Zakup uzależniony jest przede wszystkim od indywidualnych preferencji ucznia, choć nie wolno zapominać o tym, że nawet dwa albo trzy bardzo grube zeszyty poważnie obciążają plecak, a tym samym również kręgosłup. 

W sprzedaży dostępne są także bardziej nietypowe zeszyty szkolne. W wielu szkołach na lekcjach muzyki wymaga się znajomości nut, a to ułatwiają specjalne zeszyty z pięciolinią. Z kolei nauczyciele wyjaśniający zasady geometrii zalecają zeszyty bez linii i kratek, aby uczniowie mogli bez przeszkód rysować nawet skomplikowane figury.

Rodzaj okładki

Innym aspektem, na jaki warto zwrócić uwagę podczas zakupu, jest rodzaj okładki, jaką posiadają kolejne zeszyty. Osoby, które korzystają z nich regularnie powinny zwrócić uwagę przede wszystkim na zeszyty ze sztywną okładką. Jest ona w większym stopniu odporna na uszkodzenia, a tym samym sprawia, że z samych zeszytów również można korzystać bardzo długo. Mniej opasłe zeszyty zwykle posiadają miękkie okładki. Ich uszkodzenie nie jest, niestety, trudne, w sprzedaży dostępne są więc dodatkowe zabezpieczenia przedłużające żywotność zeszytów. Okładki miękkie zwykle są ciekawie zdobione. Wśród młodszych uczniów cieszą się szczególnie dużą popularnością, zwykle można na nich bowiem podziwiać bohaterów ulubionych filmów i bajek.

17 września 2019 Efektywna nauka

0 Komentarze