Jakie przedmioty warto zdawać na maturze?

5 czerwca 2019 Efektywna nauka

Wielu uczniom wydaje się, że rozpoczynając liceum mają wiele czasu na podjęcie decyzji, dotyczącej wyboru przedmiotów, które chcą zdawać na maturze. Ale w rzeczywistości ten czas, bardzo szybko przemija i jak śpiewają Czerwone Gitary: "Znów za rok matura, za pół roku, jeszcze trochę, coraz bliżej..." Wielu z nich "budzi" się, gdy już muszą wybrać dodatkowe przedmioty maturalne. Cóż możemy powiedzieć "taki mamy klimat", a raczej mentalność, jednak nie można ważnych decyzji podejmować pochopnie i na ostatnią chwilę, tym bardziej że wybór odpowiednich przedmiotów i uzyskanie dobrego wyniku z matury ma realny wpływ na Waszą przyszłość zawodową. Dlatego w dzisiejszym tekście doradzimy Wam, jakie przedmioty warto zdawać na maturze, wszak jesteśmy już starsi i bardziej doświadczeni. Nie mniej już teraz weźcie w ręce podręczniki z biologi ze szkoły ponadpodstawowej i zacznijcie się uczyć.

Biologia – dobry wybór zawsze i wszędzie

To, że język polski musicie zdawać chyba już wiece, podobnie jak waszą "ulubioną" matematykę i język obcy, ale możecie jeszcze zdawać maksymalnie sześć przedmiotów dodatkowych. Ok bądźmy szczerzy, pewnie na sześć się nie zdecydujecie, ale na pewno świetnym wyborem jest biologia. Wszak otwiera ona wiele, naprawdę wiele drzwi na uczelnie. Biologia na czasie ze szkoły ponadpodstawowej jest ciekawsza niż ta z podstawówki, wszak naukę o pantofelkach macie już za sobą. Jednocześnie czytając podręczniki z biologii ze szkoły ponadpodstawowej okazuje się, że zagadnienie nie tylko nie są trudne, ale dodatkowo mogą być bardzo ciekawe. Zatem warto zdawać maturę z biologii, nawet jeżeli nie wybieracie się na medycynę. W sytuacji gdyby wam się odmieniło, to nie musicie podchodzić ponownie do matury. Ponadto zdając m.in. biologię można iść na farmacje, czy fizjoterapię. To także najlepsza opcja dla niezdecydowanych, którzy jeszcze nie podjęli ostatecznej decyzji, co chcą robić w przyszłości.

Chemia – bo trzeba ją zdawać

Cóż nie wszyscy z nas są ścisłowcami, ale jednocześnie jeżeli chcecie iść na prestiżowe studia, to czasami chemia jest konieczna. Wystarczy tutaj wspomnieć medycynę i znowu farmację. Zdawanie matury z takich przedmiotów jest zwyczajnie wymagane, czy się to komuś podoba, czy nie. Mamy dla was małe pocieszenie, a mianowicie chemii można się nauczyć i wcale nie jest taka trudna jak się wydaje. Ponadto wiele uczelni nawet humanistycznych respektuje te przedmioty i również bez problemu można dostać się na studia z pedagogiki, czy też administracji.

A może WOS?

Jeżeli masz już zaplanowaną przyszłość i wiesz, że chcesz pracować, z dziećmi to możesz zdawać dodatkowo Wiedzę o społeczeństwie. Taki kierunek jest wtedy bardzo sensownym wyborem. Jednak musisz pamiętać, aby wybierając kierunek studiów patrzeć również na zapotrzebowanie rynku pracy, wszak najwięcej bezrobotnych jest po kierunkach humanistycznych. Wcześniej mówiło się, że studia są bramą sukcesu, a obecnie często bramą do urzędu pracy. Na szczęście zdając maturą z WOS można się także dostać na prawo, czy administrację, bądź też zarządzanie. Dobrym wyborem są również studia związane z zarządzeniem zasobami ludzkimi, jako że społeczeństwo polskie bardzo szybko się starzeje to kierunki studiów, takie jak: geragogika, czy też aktywizacja, poradnictwa i wsparcie osób starszych i niepełnosprawnych mogą być dobrym wyborem.

Informatyka – dla umysłów ścisłych

Kolejny przedmiot na maturze, który naszym zdaniem jest dobrym wyborem to informatyka, wszak komputeryzacja i informatyzacja są obecnie w cenie. Zatem, jeżeli chcesz wiązać swoją przyszłość z grafiką, programowaniem, czy nawet automatyką i robotyką to taki przedmiot warto zdać. Zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT jest obecnie bardzo duże. Zatem po ukończeniu studiów masz realną szansę na znalezienie szybko zatrudnienia i zarabianie znacznie więcej niż średnią krajową.

Warto zdawać takie przedmioty, które pomogą Ci dostać się na studia. Ale przy wyborze kierunku zwróć także uwagę na zapotrzebowanie rynku pracy. Oczywiście kieruj się również swoimi realnymi umiejętnościami, wszak umiejętności praktyczne są bardzo ważne. Jeżeli zupełnie nie wiesz co chcesz robić w przyszłości, to wybierz takie przedmioty, które pozwalają dostać się na różne kierunki.

 

Artykuł partnera

5 czerwca 2019 Efektywna nauka

0 Komentarze