Kurs instruktora fitness - dlaczego warto go zrobić?

11 czerwca 2019 Efektywna nauka

W obecnych czasach, kiedy każdy chce być aktywny fizycznie, wzrasta zapotrzebowanie na instruktorów fitness. Jak się okazuje jest to praca, która może przynieść korzyści w postaci wysokich zarobków oraz mnóstwo satysfakcji. Kto może zostać instruktorem fitness i jakie wymagania trzeba spełniać?

Zawód instruktora fitness polega m.in. na prowadzeniu specjalnych zajęć sportowych. Z związku z tym konieczne jest przygotowanie układów choreograficznych lub zestawu ćwiczeń, które odpowiednie są dla charakteru zajęć. Doświadczony instruktor jest w stanie dopasować zajęcia ruchowe biorąc pod uwagę wiek, predyspozycje, kondycję fizyczną członków grupy. Oprócz tradycyjnych zajęć fitness, instruktor może prowadzić również klasyczny areobic, aqua areobic, magic bar, zdrowe plecy, zumbę oraz spinbike.

Instruktor fitness – wymagania

Zanim w życie weszła ustawa deregulacyjna, każdy instruktor był zobowiązany do ukończenia studiów wyższych na kierunku wychowanie fizyczne ze specjalizacją instruktorską w danym sporcie. Obecnie wymagania co do pełnienia zawodu instruktora sportowego mocno się zmieniły, ułatwiając tym samym przyszłym kandydatom otrzymanie odpowiedniego certyfikatu. Jakie są warunki aby zostać instruktorem fitness?

  • Ukończone 18 lat
  • Wykształcenie wyższe średnie
  • Niekaralność za przestępstwa spowodowane umyśle w związku ze współzawodnictwem
  • Wiedza w zakresie działalności instruktorskiej. 

Jeśli chodzi o względy formalne, są one na tyle sprzyjające, że prawie każdy może zostać instruktorem fitness. Mimo to, trzeba ukazywać prawne umiejętności sportowe oraz odpowiednie predyspozycje. W tym zawodzie ceniona jest szczególnie otwartość na ludzi, miłe usposobienie, charyzma, która sprawi, że na zajęcia będzie przychodzić dużo osób. Im większe zainteresowanie zajęciami, tym większe szanse na wyższe zarobki. Poza tym musi wykazywać się cierpliwością oraz empatią. Oprócz tego, instruktor fitness musi mieć doskonałą sprawność fizyczną.

Kursy na instruktora fitness

Mimo iż nie jest wymagane ukończenie specjalistycznych kursów na instruktora fitness, niemal każdy klub czy siłownia wymaga potwierdzenia uzyskania odpowiednich kwalifikacji. Posiadanie licznych certyfikatów oraz kursów daje większe możliwości oraz większe szanse na zatrudnienie. Jest to ogromnie ważne, ponieważ z roku na rok, na rynku polskim i nie tylko przybywa nowych instruktorów fitness. 

Kursy oraz szkolenia na instruktora fitness możliwe są do odbycia niemal w każdym mieście. Oferta firm szkoleniowych z reguły jest mocno rozszerzona, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Najbardziej popularne to: kursy na instruktora zumby, kursy na zajęcia z trampoliny, kursy na instruktora spinbike. 

Zalety i wady zawodu instruktora fitness:
- ciekawa i aktywna praca
- brak monotonii
- możliwość samorozwoju
- poznawanie ciekawych ludzi
- niestabilność zarobków
- duża konkurencja na rynku pracy
- najmniejsza kontuzja może wykluczyć z uprawiania sportu, a więc i z możliwości zarobku.

Instruktor fitness – sytuacja rynkowa

W związku z tym, że uzyskanie certyfikatu usprawniającego do wykonywania zawodu instruktora fitness jest dosyć proste, na rynku istnieje duża konkurencja. Dlatego też mogą wystąpić trudności w znalezieniu trwałego zatrudnienia. Posiadanie wielu certyfikatów poszerza kwalifikacje a tym samym szanse na powodzenie w zawodzie. Więcej na stronie szkolenia-gw.pl.

11 czerwca 2019 Efektywna nauka

0 Komentarze