Materiały edukacyjne dla dzieci jako sposób na urozmaicenie nauki

26 listopada 2021 Efektywna nauka

​Nie jest tajemnicą fakt, że częste powtarzanie tych samych definicji lub słówek dla wielu dzieci okazuje się żmudnym i nużącym zadaniem, które utrudnia skupienie uwagi na danym materiale. To sprawia, że wielu profesjonalnych nauczycieli poszukuje praktycznych materiałów edukacyjnych dla dzieci, które staną się ciekawym urozmaiceniem nauki i w przyjemny sposób utrwalą przekazaną wcześniej wiedzę. Warto przy tym wspomnieć, że wysokiej jakości materiały edukacyjne dla dzieci nie muszą wiązać się z dużym wydatkiem - wiele godnych uwagi gier i zabaw jest dostępnych online w formie do druku. Dobrze jest się jednak dowiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze tego typu pomocy dydaktycznych, aby dobrze spełniały swoją funkcję i skutecznie pomagały w nauce.

Jak wybrać godne uwagi materiały edukacyjne dla dzieci?

Decydując się na materiały edukacyjne dla dzieci, warto między innymi zwrócić uwagę na wiek młodego człowieka oraz na sposób, w jaki przyswaja nowe informacje. Okazuje się bowiem, że każde dziecko ma nieco inną pamięć i może lepiej lub gorzej radzić sobie z nauką poprzez obrazki, muzykę czy ruch. W przypadku uczniów, którzy mają pamięć obrazową, godnym uwagi rozwiązaniem stają się wszelkiego rodzaju fiszki lub ilustracje podpisane słówkami w obcym języku, które chcemy utrwalić. Wówczas dziecko szybciej zapamięta dany termin, ponieważ łatwo skojarzy go z ciekawym obrazkiem.

Materiały edukacyjne dla dzieci, które najlepiej uczą się podczas różnej aktywności fizycznej, za pomocą dotyku lub w trakcie słuchania muzyki, mogą opierać się na grach na dużej planszy, przygotowaniu niewielkich wzorów przestrzennych, a także na wykorzystywaniu piosenek do nauki poszczególnych słówek czy zagadnień. Bardzo ważne wówczas okazuje się zaangażowanie dziecka do zabawy, które może wydłużyć czas skupienia nawet do 40 minut. Dzięki temu młody człowiek z łatwością utrwala nowe informacje bez dodatkowego poczucia znużenia i zmęczenia.

Gdzie można znaleźć darmowe materiały edukacyjne dla dzieci?

Popularność materiałów edukacyjnych dla dzieci wzrosła wraz z większym zainteresowaniem nauczaniem indywidualnym w domu. W przypadku młodych ludzi, którzy zdecydowali się na edukację domową, wszelkiego rodzaju pomoce dydaktyczne urozmaicają codzienną naukę i pomagają pozbyć się poczucia zmęczenia. Z tego też powodu godne uwagi materiały edukacyjne dla dzieci można między innymi znaleźć w Centrum Nauczania Domowego, które jest organizacją pomagającą w indywidualnej nauce.

Warto przy tym wspomnieć, że wszystkie znajdujące się na ich stronie materiały edukacyjne dla dzieci wyróżniają się starannym opracowaniem oraz wykorzystaniem metod pomagających w zapamiętywaniu. W efekcie nauka staje się nie tylko ciekawsza, ale również skuteczniejsza. Ponadto dla wielu rodziców cenną informacją będzie fakt, że Centrum Nauczania Domowego oferuje dostęp do darmowych materiałów, które bez większych trudności można pobrać, a następnie wydrukować w preferowanym formacie. Dużą popularnością cieszą się między innymi takie gry jak Story cubes, Trimmino oraz Dooble.

Artykuł partnera

26 listopada 2021 Efektywna nauka

0 Komentarze