Skuteczna nauka czytania. Poznaj nowoczesne metody

22 kwietnia 2021 Efektywna nauka

​Czytanie to czynność psychofizyczna, angażująca i koordynująca zmysł wzroku i pracę umysłu. Polega na przetworzeniu symboli graficznych i zrozumieniu ich znaczenia. Umiejętność czytania jest stosunkowo młoda, gdyż ma około 5-6 tysięcy lat.

Co to jest czytanie?

Nasz organizm nie jest naturalnie, biologicznie przystosowany do tej czynności, wymaga ona za tem treningu i jest czynnością wyuczoną. Nauka czytania wymaga od mózgu większej koncentracji niż mowa i jeszcze sprawniejszych połączeń nerwowych. Na jej kształcenie powinniśmy przeznaczyć pierwsze 6 lat życia, kiedy mózg jest najbardziej plastyczny.

Od czego zacząć naukę czytania?

Tradycyjna nauka czytania metodą głoskową zaczyna się od poznania wszystkich liter i stopniowego składania ich ze sobą w sylaby, wyrazy i zdania. Przy tej metodzie dzieci łatwo zatracały sens i kontekst treści, skupiając się na czytaniu literka po literce. Obecnie popularnymi metodami są: globalna i sylabowa.  Ta pierwsza opiera się na pokazywaniu dziecku kart z całymi wyrazami, dzięki czemu poznaje ono od razu znaczenie wyrazu. Jednocześnie dziecko uczy się samodzielnie rozszyfrować kod literowy.

Nauka czytania metodą globalną stymuluje wzrok, słuch i mowę, rozwija inteligencję, wspiera pamięć fotograficzną i kreatywność, a także ćwiczy myślenie operacyjne. Druga metoda – sylabowa, polega na odczytywaniu i wypowiadaniu całych sylab, nie pojedynczych głosek. Jest podobna do nauki mówienia, a zatem bardziej naturalna i łatwiej przyswajalna dla dziecka. Zaczyna się od poznania samogłosek A, E, I, O, U, Y oraz stopniowego „doklejania” do nich kolejnych spółgłosek według specjalnego schematu.

Pomoce dydaktyczne do nauki czytania – jakie wybrać?

W nauce czytania zarówno metodą globalną, jak i sylabową, wykorzystuj liczne pomoce dydaktyczne. Możesz pokusić się o stworzenie własnych, na przykład kolorowych kartek z głoskami. Ponieważ obydwie metody zyskują na popularności, znajdziesz w sprzedaży szereg książeczek i podręczników, które ułatwią naukę dziecku. Do nauki czytania możesz również wykorzystać pomoce dydaktyczne multimedialne lub interaktywne. Dzisiejsza technologia wykorzystana w edukacji może być niezwykle atrakcyjna, kojarzyć się pozytywnie i powodować u dzieci chęć powrotu po kolejną dawkę wiedzy. Właśnie takim urządzeniem jest interaktywna podłoga Magiczny Dywan onEVO – urządzenie jednocześnie dające ogromne możliwości edukacyjne, a zarazem proste i intuicyjne w obsłudze.

Magiczny Dywan wykorzystuje metodykę i wartość merytoryczną przygotowane przez specjalistów, oprawiając je innowacyjnym softwarem. Bogata oferta pakietów gier, barwne plansze i możliwość personalizacji poszczególnych aplikacji powoduje, że Magiczny Dywan jest jedyną w swoim rodzaju, skuteczną pomocą dydaktyczną w nauce czytania, i nie tylko.

Artykuł partnera

22 kwietnia 2021 Efektywna nauka

0 Komentarze