Skuteczna nauka z fiszkami

13 grudnia 2021 Efektywna nauka

​Jak osiągać szybkie postępy w nauce języka obcego? Każdy prędzej czy później wypracuje własny sposób na przyswajanie słownictwa, idiomów czy zawiłej gramatyki. Każdy też uczy się we własnym tempie, dostosowując poziom nauki do czasu, jakim dysponuje. Spośród wszystkich metod, jedna okazuje się nadzwyczaj skuteczna.

Fiszki dla początkujących, fiszki dla zaawansowanych

Czym są właściwie te fiszki? Sporo się o nich mówi, ale nie każdy wie, na czym polega nauka przy ich pomocy. Fiszki to niewielkich rozmiarów kartoniki, skrywające hasła w języku obcym, a na odwrocie te same hasła w języku polskim. Umożliwiają samodzielną naukę o dowolnej porze i w każdym miejscu.

Opracowaniem tej metody zajął się Sebastian Leitner, niemiecki uczony, który stworzył naukę języka obcego bazującej na kartotece. Jest też autorem doskonałej książki poświęconej efektywnemu uczeniu się.

Jak uczyć się z fiszek?

Dobrze opracowane karty są kluczem do świetnych rezultatów. Każda fiszka wykonana jest w sposób maksymalnie ułatwiający przyswajanie wiedzy. Dzięki transkrypcji fonetycznej uczeń poznaje prawidłową wymowę, a każdej frazie towarzyszy odpowiadający jej obrazek. Poniżej hasło jest użyte w zdaniu lub w krótkim dialogu, przy którym mogą znajdować się też krótkie wyjaśnienia gramatyczne.

Skuteczna nauka języków obcych możliwa jest dzięki systematycznej pracy. Kupując pudełko z fiszkami, nabywa się dostęp do aplikacji online, gdzie znajdują się wszystkie frazy z oryginalną wymową native speakerów. Jak znaleźć daną frazę w aplikacji? Każdej fiszce przyporządkowany jest numer nagrania online.

Nauka poprzez zabawę

Chociaż ten sposób przyswajania wiedzy dedykowany jest głównie przedszkolakom i uczniom klas 1-3, znakomicie sprawdza się również wśród dorosłych.

Aby nauka z fiszek była jeszcze bardziej efektywna, należy stworzyć z niej zabawę. Jedną z ciekawych metod jest wyszukiwanie wyrazów, które się rymują. Brakujące słowa w języku obcym można zastąpić polskimi. Grunt, by dobrze się bawić! Przy odrobinie kreatywności można stworzyć nawet własną rymowankę, która pomoże zapamiętać kłopotliwe słowa.

Równie pomocna w nauce jest zabawa w skojarzenia. Obcy wyraz można połączyć z czymś polskim, a następnie wyobrazić sobie rysunek, przedstawiający obie te rzeczy.

Fanom odpytywania poleca się z kolei quiz. Fiszki, dzięki załączonym do zestawu zakładkom, można podzielić na takie, które już opanowano, które są zapamiętane w pewnym stopniu oraz te, które brzmią zupełnie obco. Wystarczy poprosić drugą osobę o odpytywanie z kart znajdujących się za zakładką „Opanowany materiał”. Nie musi ona znać języka obcego, ponieważ w kartach jest dokładna wymowa oraz znaczenie w języku polskim.

Samodzielna nauka jest możliwa!

Trwałe opanowanie języka obcego możliwe jest w zaciszu własnego domu. Wszystko, czego potrzeba, to szczypta determinacji i systematyki. Fiszki to efektywna metoda, obalająca najpopularniejsze mity pod tytułem „Jestem zbyt stary na naukę” oraz „Samodzielnie nigdy sobie z tym nie poradzę”.

13 grudnia 2021 Efektywna nauka

0 Komentarze