Jak działa ubezpieczenie turystyczne w praktyce?

8 sierpnia 2019

Z każdej strony słyszeć można informację, ze przed wyjazdem warto się ubezpieczyć. Sam EKUZ zazwyczaj nie wystarcza, wypadki chodzą po ludziach, więc lepiej nie kusić losu. Dobór dobrego ubezpieczyciela nie jest taki prosty. Każdy z nich ma swoje umowy, zazwyczaj pełne kruczków i niejasności. Jak działa ubezpieczenie turystyczne i jaka jest faktyczna wartość poszczególnych elementów ubezpieczenia? Sprawdźmy.

Polisa turystyczna zazwyczaj obejmuje swoim zakresem koszty leczenia i ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Można ją jednak rozszerzyć o takie czynniki jak, ubezpieczenie od:

od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym,
bagażu i sprzętu sportowego,
sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych,
opóźnienia lotu,
zgubienia lub niedostarczenia na czas bagażu,
chorób przewlekłych.

W razie problemów ze zdrowiem – co zapewniają koszty leczenia?

Spójrzmy na przykład. Gdy jesteś na plaży i masz ochotę popływać - robisz to. Nagle jednak czujesz w nodze ogromny bóli i zaczyna ona drętwieć. Niestety, na twojej drodze stanął jeżowiec. Igła wbiła się w stopę i dodatkowo występuje ryzyko infekcji bakteryjnej w miejscu ukłucia. Co robić? Na początku trzeba skontaktować się z Centrum Alarmowym, do którego numer powinien znajdować się na polisie i dowiedzieć się gdzie znajdziemy najbliższą placówkę medyczną, w której uzyskamy pomoc i jak rozliczyć się z lekarzem - czy wystarczy pokazać mu polisę i on już sam rozliczy się z ubezpieczycielem, czy trzeba zapłacić, zachować fakturę i towarzystwo ubezpieczeniowe później zwróci ci pieniądze. Jeśli tylko jest możliwe, najpierw kontaktujemy się z Centrum Alarmowym ubezpieczyciela. Jeśli nie możemy w danej sytuacji tego zrobić, to musimy dokonać tego w terminie nie przekraczającym dwóch dni od wystąpienia problemu. Koszty leczenia pokrywają wszystkie opłaty związane z wizytami u lekarza, hospitalizacją, badaniami, zabiegami, operacjami, zakupem leków i środków opatrunkowych, transportem sanitarnym i powrotem do kraju, a także organizacją i przyjazdu bliskich czy opieki nad małoletnimi dziećmi. Pokrywane są wszelkie opłaty do wysokości sumy gwarantowanej.

Osoby, które mają zdiagnozowane przed wyjazdem schorzenia takie jak nadciśnienie, cukrzyca czy nowotwory) powinny dodatkowo rozszerzyć ubezpieczenie o choroby przewlekłe. Rozszerzenia powinny zakupić także osoby, które pragną uprawiać sporty - w szczególności te wysokiego ryzyka. Be dodatkowego ochrony, towarzystwo ubezpieczeniowe nie pokryje kosztów leczenia urazów, do których doszło na skutek wypadku w trakcie uprawiania ryzykownej dyscypliny sportu.


Źródło: https://auto-online.pl/ubezpieczenia/axkm/ubezpieczenie-w-podrozy.html

W razie „W” – co zapewnia ubezpieczenie NNW?

Jeśli zaraz po przyjeździe, schodząc do basenu poślizgnąłeś się i złamałeś rękę lub nogę to przysługuje Ci odszkodowanie z tytułu nieszczęśliwego wypadku. Smutek z powodu utraconych wakacji może zostać nieco osłodzony. Ubezpieczyciel wypłaci stosowny procent z sumy gwarantowanej (w przypadku złamanej nogi będzie to 3%, więc jeśli wykupiłeś NNW na 50 tysięcy złotych, to otrzymasz 1500 zł).

W razie śmiertelnego wypadku podczas wakacji odszkodowanie będzie przysługiwać najbliższej rodzinie poszkodowanego. 

Ubezpieczenie - czy warto?

Nie ma ludzi niezniszczalnych i nieśmiertelnych. Każdemu może coś się przytrafić. Lepiej jest więc poświęcić te kilkadziesiąt złotych, by później nie musieć płacić grubych tysięcy za leczenie, a w ostateczności by zapewnić rodzinie chwilową stabilizację finansową po śmierci.

8 sierpnia 2019

0 Komentarze