Kolorowe soczewki kontaktowe: rodzaje, wzory, bezpieczeństwo

20 kwietnia 2022 Technologie

Kolor oczu jest uzależniony od ilości melaniny w nabłonku tęczówki. Im pigmentu jest więcej, tym ciemniejsza barwa tęczówek. Za najbardziej dominujący kolor oczu na świecie jest uważany brązowy – ma go 70-90% ludzi, w zależności od rejonu zamieszkania. Zmiana naturalnego koloru oczu często jest marzeniem wielu osób. Od jakiegoś czasu dostępne są co prawda metody chirurgiczne i laserowe, jednak zwykle wymagają one sporego poświęcenia, a na dodatek są dość kosztowne. Jednak za sprawą pewnego rewolucyjnego wynalazku zmiana wyglądu tęczówek jest dziś dosłownie na wyciągnięcie ręki. Mowa o kolorowych soczewkach kontaktowych, dzięki którym w prosty sposób można odmienić swój wizerunek.

Soczewki kolorowe: zerówki i z mocami

Kolorowe szkła kontaktowe to specjalne soczewki, za pomocą których można szybko i bezpiecznie zmienić wygląd tęczówek lub pogłębić ich naturalne zabarwienie. To wspaniałe rozwiązanie dla osób, które chciałyby odświeżyć swój look bez konieczności odwiedzania gabinetu chirurgii plastycznej. Bez względu na to, jaki masz naturalny kolor oczu, dzięki soczewkom możesz go podkreślić, całkowicie zmienić lub nanieść ciekawy wzór. Działa to w bardzo prosty sposób: wewnątrz soczewki zamknięto kolorowy pigment. Umieszczenie takiego szkła na powierzchni gałki ocznej umożliwia zatem prawdziwą metamorfozę wyglądu tęczówki. Kolorowe szkła dostępne są w wersji z mocami (dodatnimi lub ujemnymi) oraz bez (tzw. zerówki). Soczewki kolorowe bez żadnej mocy sferycznej (z uwagi na swoją upiększającą, „kosmetyczną” funkcję nazywane też po prostu kosmetycznymi) to rozwiązanie dedykowane osobom bez wady refrakcji. Drugim rodzajem soczewek kolorowych są szkła z mocą sferyczną, które nie tylko zmieniają barwę tęczówek, lecz poprawiają też wzrok w zależności od występującej wady. Takie soczewki dobiera się identycznie jak „zwykłe” szkła korekcyjne (konieczna jest więc wizyta u optometrysty, wykonanie badania refrakcji itd.).

Jak dobrać właściwe soczewki kolorowe?

Soczewki kolorowe, podobnie jak standardowe soczewki korekcyjne, możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje: jednodniowe oraz wielokrotnego użytku (np. miesięczne). Soczewki jednodniowe, jak wskazuje sama nazwa, są przeznaczone do stosowania jednorazowego. Zakładamy je tylko raz, a po zdjęciu wyrzucamy do kosza tego samego dnia. Istnieją też modele wielokrotnego użytku, które są przystosowane do stosowania przez określony czas (wyjmując z opakowania nową parę najlepiej od razu zaznaczyć datę otwarcia blistra). Po tym czasie należy je bezwzględnie wyrzucić. Pamiętaj, że żywotności soczewek nie przedłuża fakt, że nie były noszone codziennie. Jeśli zdecydujesz się na wariant wielokrotnego użytku musisz pamiętać też o codziennej pielęgnacji. Takie szkła po zdjęciu należy opłukać płynem do dezynfekcji oraz przechowywać w specjalnym pojemniku.

Wzory i kolory soczewek kolorowych – poznaj je wszystkie!

Istnieje wiele wzorów i odcieni kolorowych szkieł kontaktowych. Do najbardziej popularnych należą soczewki w kolorze niebieskim, zielonym i szarym. Coraz więcej osób chętnie sięga jednak również po bardziej oryginalne modele, jak chociażby fioletowy czy czarny. Oczywiście dostępne są też szkła o szalonych i nietypowych wzorach, np. diabelsko białe czy krwisto czerwone imitujące oczy wampira (http://www.swiatsoczewek.com/soczewki-kolorowe). Idealnie sprawdzą się na specjalne okazje, wyjątkowe spotkanie lub imprezę, ale też na co dzień jeżeli pragniesz wyróżnić się w tłumie.

Czy kolorowe soczewki są bezpieczne?

Przed zakupem soczewek kolorowych często mamy wątpliwości odnośnie tego, czy taki produkt na pewno jest bezpieczny. Prawda jest taka, że kolorowe szkła kontaktowe są tak samo bezpieczne w użytkowaniu jak ich „zwykłe” odpowiedniki – pod warunkiem, że będziemy stosowali się do zaleceń producenta i używali ich zgodnie z przeznaczeniem. Bardzo ważne jest, by kupować je w sprawdzonych miejscach, które oferują produkty odznaczające się najwyższą jakością. Najlepszy sklep z soczewkami to po prostu sprawdzony, zaufany salon optyczny. Większość produkowanych obecnie modeli jest wykonana z materiału hydrożelowego, można jednak spotkać też wersje silikonowo-hydrożelowe. Te ostatnie charakteryzują się optymalnym nawodnieniem i wysoką tlenoprzepuszczalnością, co bezpośrednio wpływa na komfort ich noszenia. Ponieważ barwnik umieszczony jest wewnątrz soczewki, nie ma bezpośredniej styczności z okiem, dlatego nie musimy obawiać się podrażnień.

20 kwietnia 2022 Technologie

0 Komentarze